Zaprojektuj kuchnię idealną

Kategoria: Blog

projekt kuchni idealnej

Urządzanie mieszkania na własną rękę daje wiele frajdy. Szczególnie urządzenie nowej kuchni jest wspaniałą przygoda dla gospodyń domowych, które wreszcie mogą mieć w tym pomieszczeniu wszystko po swojemu. Szczególnie popularne są ostatnio kuchnie na wymiar, które są perfekcyjnie dopasowane do ich właścicieli. Jednak funkcja nie musi być tylko ładna, ale również funkcjonalna. Aby ją dobrze urządzić, warto znać kilka podstawowych trików.

Strefa mokra

Jeśli w kuchni ma pojawić się zmywarka, umieśćmy ją blisko zlewu. Sporo naczyń, zanim wstawi się je do zmywania, trzeba namoczyć lub chociażby polać wodą, by usunąć z nich resztki jedzenia. Gdy chcemy je potem wstawić do zmywarki, chlapiemy dookoła wodą. Dlatego zmywarka powinna być tuż obok zlewu, aby za każdym razem nie zachlapywać całej kuchni. Jeśli jest taka możliwość, koło zlewu powinniśmy umieścić też chociażby mały blat roboczy. W wypadku krojenia warzyw lub owoców, które tryskają sokami, powinniśmy robić to właśnie na tej części blatu. Bliskość zlewu pozwoli nam go szybko i wygodnie doprowadzić do porządku. Niedaleko zlewu powinna również znaleźć się kuchenka. Gdy musimy odcedzić ziemniaki, bezpieczniej jest przenieść gorący garnek jednym ruchem nad zlew, niż kroczyć z nim przez całą długość kuchni.

Lodówka

Lodówkę przeważnie wstawia się w rogu kuchni. Wynika to z tego, że jest wysoka, a dzięki ustawieniu jej w kącie zyskujemy możliwość stworzenia długiego, niczym „nie przerwanego” blatu. Obok lodówki powinien znaleźć się blat. Dlaczego? Daję on wygodę korzystania z lodówki. Gdy zrobimy zakupy i chcemy je włożyć do lodówki, torby ze sprawunkami możemy postawić tuż obok niej. Podobnie sytuacja wygląda, gdy zabieramy się za przygotowanie posiłku. Poszczególne składniki możemy wyciągnąć wygodnie na blat. W wypadku kuchni z wsypą problemu w zasadzie nie ma. Do wyspy przeważnie jest dostęp z każdego miejsca kuchni. Jednak jeśli chodzi o kuchnie długie i wąskie, rozstawienie poszczególnych sprzętów względem siebie należy dokładnie przemyśleć.