Mieszkanie w stylu skandynawskim

Kategoria: Blog

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Bardzo popularne w ostatnich latach jest urządzanie mieszkań w stylu skandynawskim. I nic dziwnego! Jasne drewniane podłogi dają poczucie bliskości z naturą, a minimalistyczny wystrój sprawia wrażenie przestrzeni, ładu i porządku. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Kolorystyka

Przede wszystkim należy pamiętać, ze surowy, skandynawski styl opiera się na trzech kolorach: bieli, szarości i jasnym drewnie. Oczywiście do mieszkania można wprowadzać inne barwy, jednak należy robić to bardzo oszczędnie, aby nie wprowadziły wizualnego chaosu. Wymienionej kolorystyki trzymamy się zarówno w zakresie malowania ścian, jak i doboru mebli. Należy pamiętać, że ciemne kolory jeszcze bardziej pomniejszają małe mieszkania. Dlatego w kawalerkach i na małych metrażach nie wolno przesadzać z szarościami, gdyż mieszkanie stanie się depresyjne i przytłaczające. Styl szwedzki oznacza minimalizm, więc starajmy się dobierać meble i materiały wykończeniowe bez zbędnych zdobień.

Umeblowanie

Minimalizm z umeblowaniu nie oznacza oczywiście, że musimy zrezygnować z części mebli. Starajmy się po prostu, aby były one oszczędne w formie. Idealnie sprawdzą się białe, proste szafki lub meble z drewna. Każdy dobry salon meblowy ma swojej ofercie szeroki wybór tego typu mebli, gdyż pasują idealnie nie tylko do modnych wnętrz skandynawskich, ale również do aranżacji nowoczesnych. W skandynawskim wnętrzu nie może zabraknąć szarej kanapy lub narożnika. Idealnie, gdyby znalazły się na niej miękkie poduchy i koce – ocieplają one nieco surowy wygląd pomieszczenia. Charakterystyczne dla tych wnętrz są też białe półeczki, powieszone na szarych  ścianach. Można postawić na nich książki lub bibeloty – ale to również należy robić oszczędnie, pamiętajmy o minimalizmie. Zamiast kilkunastu kolorowych pamiątek z wakacji lepiej sprawdzi się na półce czaro-biała grafika lub ulubione motto. Całość dopełni świetnie przytulny dywan – oczywiście biały albo szary – który również ociepli wizualnie wnętrze.